Bebek Beslenmesi

Beslenme yaşamın her döneminde önemlidir ancak büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu 0-24 aylık dönemde beslenme ayrı bir önem arz etmektedir. Çünkü çocukluk çağı hastalıklarının en önemli ölüm nedenlerinden biri olan büyüme geriliği, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri ile ishaller en sık 0-2 yaş grubu çocuklarda görülmektedir.

İlk 6 ay anne sütüyle beslenmenin ardından, 6. aydan itibaren anne sütünün tek başına bebeğin enerji ve besin öğeleri gereksinmesini tam olarak karşılamadığı dönemde başlayan ve diğer yiyecek ve içeceklerin anne sütü ile birlikte verildiği sürece “tamamlayıcı beslenme” adı verilmektedir. Tamamlayıcı beslenmeye başlanmasıyla birlikte sizin için ve bebeğiniz için yeni bir dönem başlıyor demektir. Bebeğinizin beslenmesini ona en uygun olacak hale getirmek, aylara göre eklenecek besinleri öğrenmek ve bunu bir uzman eşliğinde yapmak adına bizden destek alabilirsiniz.

Çocuk ve Ergen Beslenmesi

Yeterli beslenme karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin kişinin ihtiyacını karşılayacak şekilde yeterli ve dengeli olduğu olduğu beslenmedir. Günümüzde çocuk ve adölesanların beslenmesi incelendiğinde birçoğunun yalnızca karbonhidrat temelli beslendiği, beslenmelerinin dengeli beslenmeden çok uzak olduğu ve birçoğunun ya çok zayıf ya da çok kilolu olduğu gözlenmektedir.

Fakat sağlıklı büyüme sağlıklı beslenme ile mümkündür. Geleceğimiz olan çocukların sağlıklı beslenmesi bizim önceliğimiz, çocuğunuzun yanlış beslendiğini, olması gereken kilosundan uzak düşünüyorsanız bizden destek alabilirsiniz.

Yetişkin Beslenmesi

İnsanın hayatını sürdürebilmesi için 50’ye yakın besin ögesine gereksinimi vardır. Sağlıklı ve üretken bir şekilde uzun süre yaşamak için bu besin ögelerinin her birinden bireysel ihtiyaçlara göre her gün belirli miktarlarda alınması gerekir. Besin ögelerinin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında sağlık bozulmakta, kişiler farklı farklı birçok problemle karşı karşıya kalmaktadır. Bizler bu problemlerin gözlenmemesi için yaşınıza, boy-kilonuza, sağlık durumunuza, beslenme düzeninize en uygun olacak şekilde beslenmenizin planlamaktayız.

Eğer yeterli ve dengeli beslendiğinizi düşünmüyorsanız, bu siteye girerek sağlıklı beslenmek için ilk adımınızı attınız bile. Hayalini kurduğunuz kiloya ulaşmak, psikolojik olarak kendinizi daha iyi için bizden destek alabilirsiniz.

Gebe Beslenmesi

Bebeğin beslenmesi anne karnında başlar. Dolayısıyla gebelik öncesi ve gebelik dönemindeki beslenme şekli ile bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi ve sağlığı arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Ülkemizde beslenme bozukluklarına bağlı olarak, hamile kadınların % 58’inde demir yetersizliği anemisi (kansızlık) ile kan hücrelerinin yapımında gerekli olan folik asit, fiziksel ve zihinsel gelişimde etkili iyot ve kemik gelişiminde rol oynayan kalsiyum yetersizlikleri görülmektedir.

Gebelik döneminde enerji ve besin öğeleri gereksinimi artmaktadır. Artan ihtiyacın ise karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral dengesi sağlanarak anneye verilmesi gerekir. Bu ihtiyaç karşılanmadığı takdirde bebeğin büyüme ve gelişmesi için gereksinim duyulan besin öğeleri, annenin kendi dokularından sağlanır. Bunun sonucunda da annede, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve enfeksiyonlara karşı direnç azalır. Hem bebeğinizi, hem de kendinizi en doğru şekilde beslemek adına bizden destek alabilirsiniz.

Emzikli Beslenmesi

Emziklilik döneminde anne ve bebek sağlığı için en önemli noktalardan birisi yeterli ve dengeli beslenmedir. Yapılan araştırmalar gebelik ve emziklilik döneminde beslenmenin hem annenin sağlığını uzun süre koruyabilmesi hem de bebeğin sağlıklı doğması ve gelişmesi için önemli olduğunu göstermektedir. Bu süreçte bebeğin büyüme ve gelişmesinin desteklenmesi, anne sağlığının korunabilmesi ve annenin verimli süt yapılabilmesi için annelerin beslenme konusunda bilinçlendirilmesi gerekir. Aynı zamanda tüketilen besinler sütün kalitesini etkilemekte ve süt yolu ile de bebeğe geçmektedir.

Artan enerji dengenizi sağlıklı bir şekilde oluşturabilmemiz, kilo almanızı önlerken bir yandan kilo vermenize yardımcı olabilmemiz ve bunların hepsini yaparken sütünüzün verimliliğini arttırabilmemiz için bizden destek alabilirsiniz.

Sporcu Beslenmesi

Bir sporcu için yeterli ve dengeli beslenme başarının ilk şartlarından birisini oluşturmaktadır. Çünkü bir sporcunun kilosunun, kas dokusunun, yağ dokusunun ideal aralıkta olması, branşına göre artan enerji, vitamin, mineral, sıvı, karbonhidrat ve protein miktarının hesaplanıp karşılanması oldukça önemlidir. Artan bu ihtiyaçların karşılanmaması sakatlanma riskini arttırmakta, mücadele içindeyken başarı oranını ciddi oranda düşürmektedir.

Dolayısıyla yeterli ve dengeli beslenme; aktif kişiler ve sporcuların egzersiz için yaptığı hazırlığın önemli bir parçasıdır. Yaptığınız spor dalına uygun beslenip başarınızı desteklemek adına bizden destek alabilirsiniz.

Sporcu Beslenmesi
Yaşlılarda Beslenme

Yaşlı Beslenmesi

Ülkemizde yaşlı nüfusun oranı ve yaşlılarda hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. Yaşlılık döneminde kronik hastalıklar ve beslenmeye özel sorunlar arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır.

Ülkemizde de 65 yaş ve üzeri yaşlı nüfusun önemli bir bölümünün yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan hastalıkların etkisi altında yaşadığını görmekteyiz. Bu yaş grubunda bilinçsiz beslenmenin beraberinde getirdiği şişmanlık veya zayıflılık neticesinde; diyabet, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında artış olduğu gözlenmektedir. Durum bu kadar ciddi iken yanlış beslenme mevcutsa bunu göz ardı etmeyiniz ve muhakkak uzmanı olan bizlerden destek alınız.

Çeşitli Hastalıklarda Beslenme Desteği

Güçlü bir bağışıklık sisteminin formülü, sağlıklı bir beslenme düzeninden geçmektedir. Bunun bir sonucu olarak beslenmenin kalp damar hastalıklarından diyabete, hipertansiyondan kansere birçok hastalıkla yakından ilişkili olduğunu, ayrıca günümüzde gittikçe yaygın hale gelen insülin direnci, PCOS gibi hastalıkların tedavisinde de aktif rol oynadığını görüyoruz.

Durum böyleyken hastalıklardan korunmada ve hastalıkların tedavisinde önemli yere sahip olan beslenmenizi sağlıklı hale getirmek, kendinizi daha iyi hissetmek ve yarınlarınıza daha güvenle bakabilmek adına bizden destek alabilirsiniz.